Monday, April 2, 2012

Laps, turvatool ja reisimine


Vahel tuleb ette olukordi, kus oma autoga ei sõideta ja siis juba probleem turvavarustusega. Kas see kaasa võtta või mida teha? Imikuga on lihtne, tema saab rahus turvahälliga võtta. Selles on beebit oluliselt lihtsam vedada, kui käes tassida. Samuti saab turvahälli vankriraamile panna jne.

Mida teha 9-18kg kaaluga lapsega? Pepualused jäävad väheks, turvavöö ei jookse õigesti ja lapsel puudub toestus magades. On veel mõned kinnitusrihmad, mis ei ärata turvalisust ja osad nendest ei vastagi nõuetele, kuigi müüakse (9-18kg kaaluvahemikus olev turvavarustus peab hoidma last ka magades õiges asendis). Kõige kindlam on sättida oma reisid nii, et autoga järgi tulev inimene laenab kuskilt turvatooli või olete selle turvatooli eelnevalt autojuhile toimetanud. Endal oli vanemate juurde viidud varu turvatool ja vajadusel said nad selle autosse tõsta. Jah, sellline topelt ostmine toob liigseid kulutusi, aga lapse elu on oluliselt kallim. Linnas taksoga sõites sai alati enda turvatool kaasa võetud. See võis tüütu tunduda, aga turvalisuselt ma allahindlust ei teinud. Netis sobrades olen leidnud erinevaid turvatoolide ümbriskotte, mida saab teha järelveetavaks käruks või seljakotiks. Kui keegi teab mingit head reisivahendit selles kaaluvahemiksu võiks teada anda!

Koolieelikuga on juba lihtsam. Nendel saab hädapärast kasutada pepualust. Poodides müüakse neid alates 15kg, aga mina nii väikesele neid ei soovitaks, sest täiskasvanu turvavöö ei paku piisavat tuge ja kaitset (olen proovinud oma lapsel, kes katsetuse hetkel kaalus 16kg ja ilmselgelt oli pepualus talle liig, mis liig). Samas tuleb arvesse võtta lapse üldist pikkust, kaalu ja vanust. Eestis on müügil selline toode nagu BubbleBum turvaiste. 
See käib väikeseks kokku, mahub ilusti seljakotti ja ei kaalu praktiliselt midagi. Siiski peab seda kasutades meelde jätma, et tegemist on ajutise lahendusega ja ei sobi asendma korralikku turvatooli! Mida kauem on lapsel korralik külgkaitse ja turvavöö suunamine, seda turvalisem ja mugavam on.

Täiendus: nägin ja katsusin BubbleBum-i oma sõrmega ära. Väga asjalik toode tundub. Lihtne lahti pakkida ja kasutamisvalmis seada, kolmes kohas suunab turvavööd. Kokkupakituna võtab vähe ruumi ja on kerge. Ainus miinus oli kokkupakkimisel õhu väljapigistamine, mis nõuab veidi jõudu ja aega. Teise laheda reisiistme leidsin netist ja selleks on Trunky BoostApak. Vastab ECE standarditele ja tundub BubbleBumist veidi turvalisem, sest on korralikult kõva, suunab kõhurihma ja külgrihma. Siingi tuleb meelde jätta, et tegemist on ajutise lahendusega, mis ei asenda turvatooli! Trunky nüüd Eestis saadaval!

No comments: